برند لانکوم


بدون شک هر فرد آشنا به دنیای عطر و رایحه،نام برند لانکوم به گوشش خورده و چه افراد بسیاری که محصولات این برند با آن نماد تک گل رز برای آنها چیزی بیشتر از یک رایحه یا صزفا یک عطر می باشد.
برند لانکوم یکی از نام آشناترین برندهای دنیای آرایشی و بهداشتی زنانه شناخته میشود که فعالیت خود را در سال 1935 آغاز کرد.
آرماند پتیژن موسس برند لانکوم می باشد که قبل از تاسیس و شکوفایی برند خود نیز از تجارب بالایی در زمینه های آرایشی و عطر برخوردار بود
در این مقاله سعی میکنیم تاریخچه ای از این برند را با شما مرور کنیم.

تاریخچه برند لانکوم برندی شناخته شده در تولید عطرهای فرانسوی


برند لانکوم Lancôme یکی از معروف‌ترین برندها در زمینه تولید عطر و لوازم آرایشی است که قدمتی بیش از هشتاد سال دارد. این برند فرانسوی در سال ۱۹۳۵ توسط آرماند پتیژن تاجر فرانسوی تاسیس شده است اما اکنون تحت مالکیت برند لورآل فرانسه قرار دارد. برند لانکوم در زمینه تولید عطر، لوازم آرایشی و محصول مراقبتی پوست در سطح بالا فعالیت می‌کند و به خصوص عطرهای آن شهرتی جهانی دارند.تاسیس برند لانکوم


در سال ۱۹۳۵ آرماند پتیژن Armand Petitjean با کمک همکار گیموم دورناندو Guillaume d’Ornando برند لانکوم را تاسیس کردند که در ابتدا یک خانه عطر بود. پتیژن قبل از تاسیس برند لانکوم تجربه زیادی در بازار لوازم آرایشی و عطر داشت و در پنجاه سال عمر خود در حرفه‌های زیادی فعالیت کرده بود، این تجارب به او کمک کرد تا بتواند در توسعه هویت برند عمل کند. در همین زمان او با یک شریک جدید به نام فرانسوا کوتی Francois Coty شروع به همکاری کرد. کوتی کسی است که به عنوان پدر صنعت عطرسازی مدرن شناخته می‌شود و در طول دوره فعالیت خود توانست عطرهایی کمیاب و اختصاصی تولید کند اما پتیژن به دنبال بازارهای گسترده و ایجاد پرستیژ برای برند خود بود و برای رسیدن به این هدف به کمک افراد بیشتری نیاز داشت در نتیجه از تعدادی شیمیدان و بازاریاب متخصص دیگر نیز در گروه خود دعوت به عمل آورد.لانکوم به چه معناست؟نام برند لانکوم از قلعه‌ای قدیمی واقع در قلب فرانسه به نام (le château de lancosme) الهام گرفته شده. از آنجایی که در اطراف این قلعه گل‌های رز زیبایی وجود داشت،تک گل رز به عنوان سمبل این برند انتخاب شده است و در لوگو این برند نیز می توان این نشانه را مشاهده کرد.


هدف جالب آموند پتیژن از تاسیس برند لانکوم


چند سال بعد از تاسیس برند لانکوم آموند پتیژن، موسس این برند در مصاحبه ای اذغان داشته زمانی که متوجه می شود بازار لوازم آرایشی و عطر به دست دو برند آمریکایی افتاده است، تصمیم می گیرد تا هدفی را پی بگیرد و یک برند فرانسوی را به سطر مطرح ترین برند های حوزه لوازم آرایشی و تولید عطر های اختصاصی برساند او پس از مدتی به این موفقیت دست می یابد.

این مدیر موفق در مصاحبه ای نیز گفته بوده است که به تعداد مردم کره زمین سلیقه های متفاوتی برای انتخاب عطر وجود دارد و باید برای هر فردی یک عطر خاص تولید شود.

لانکوم در دوران جنگ و پس از آن


با شروع جنگ و کمبود مواد اولیه پتیژن تصمیم گرفت لیست محصولات خود را محدود کند و معتقد بود حال که تولید محدود و دچار مشکل شده است باید با هر چیزی که داریم کار کنیم و روی سطوح بالا تمرکز کنیم. خوشبختانه این سیاست جواب داد و نه تنها برند از نظر اقتصادی دچار مشکل نشد بلکه محصولات جدیدی را هم در بحبوحه جنگ معرفی کرد. در سال ۱۹۵۰ لانکوم عطر مگی Magie را به تولید رساند، عطری که پتیژن سال‌ها رویای آن را در سر می‌پروراند. این عطر از پس از تست و ترکیب هزاران نمونه از رایحه چوب و گل یاسمن ساخته شد. کار ساخت این عطر را جرج لپلی به عهده داشت که از وی به عنوان “بینی” برند لانکوم یاد می‌شود. شکل بطری این عطر از یک ریسمان و کریستال ترکیب شده بود و زیبایی خاصی داشت. از این عطر به عنوان یکی از شاخص‌ترین ابداعات دهه ۱۹۵۰ یاد می‌شود.
وقتی در سال ۱۹۵۷ همسر پتیژن درگذشت و به دنبال آن نوه محبوبش ژان کلود نیز علاقه‌ای به همکاری با لانکوم نشان نداد او از نظر احساسی دچار مشکل شد. در این دوران او تصور می‌کرد کاخ آرزوهای خود را روی شن بنا کرده است و دیگر نتوانست مانند سال‌های قبل به مدیریت و توسعه برند ادامه دهد. در سال ۱۹۶۱ برند از نظر اقتصادی دچار مشکلات جدی شده بود و در معرض ورشکستگی قرار داشت تا این که سه سال بعد برند لورآل l’Oreal که یکی از موفق‌ترین برندهای فرانسوی در زمینه لوازم آرایش بوده و هست لانکوم را خریداری کرد و پس از آن یعنی از سال ۱۹۶۴ برند لانکوم تحت مالکیت لورآل به حیات خود ادامه می‌دهد. در سال ۱۹۶۶ آرماند پتیژن درگذشت اما میراث وی همچنان ماندگار است و به عنوان یکی از نام‌های شناخته شده در صنعت عطر، محصولات مراقبت پوست و لوازم آرایشی شناخته می‌شود.

پر فروش ترین عطر های لانکوم


شما کدام یک از عطرهای لانکوم را بیشتر می پسندین؟برای ما بنویسید…

منبع قسمتی از مقاله Perfume Knowledge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *